انجیر خشک ایران، یکی از برترین محصولاتی است که در بخش صادرات محصولات کشاورزی کشور، جزو اقلام برجسته آن محسوب می گردد.
ایران در زمینه تولید انجیر خشک صادراتی ( بخصوص انجیر پرک )جزو برترین کشورها در جهان می باشد. در اکثر نقاط کشور انجیر زرد پرورش و تولید می شود، اما عمده تولید این نوع محصول در استان فارس و شهرستانهای استهبان، کازرون و جهرم انجام می گردد.

انجیر خشک پرک و زرد

البته انجیرهای خشک انواع مختلفی بر اساس تنوع ظاهری و شکل و رنگ دارد. که معمولا بستگی به بازار هدف صادراتی مورد تجارت و صادرات قرار می گیرند. اما در بحث صادرات انواع انجیر خشک زرد، نوعی از انجیر خشک مرغوب و با کیفیت عالی بنام انجیر پَرَک جایگاه بسیار ویژه ای در این امر دارد، که در بین تمامی تجار و کشاورزان شناخته شده و حائز اهمیت می باشد.

انجیر پرک چیست؟

انجیر پرک لوکس

میوه انجیر زرد پس از رسیده شدن، شروع به تغییر رنگ از سبز کم رنگ به رنگ زرد می نماید. در این بین، گوشته داخلی انجیر پر آب و حجیم شده و چنانچه بمقدار بسیار بیشتر از معمول، آب و املاح غذایی به میوه انجیر برسد، میوه انجیر بسیار درشت شده و در ادامه، شروع به شکاف خوردن میوه انجیر بصورت پرّه های گل مانند می شود. که در اصطلاح به آن انجیر پرک می گویند. در واقع این مدل از انجیر خشک، مرغوب ترین نوع میوه انجیر خشک می باشد. هر چقدر دهان انجیر بازتر و خندان بودن آن بیشتر باشد، بالطبع مرغوبیت آن بالاتر رفته  و قیمت های بیشتری در معاملات بر روی آن گذاشته می شود.

دسته بندی انجیر لوکس در میان انواع انجیرهای خشک

انجیر پرک خودش جزو دسته ای از انجیرها قرار می گیرد که به آنها در اصطلاح محلی صَد یِک (۱- ۱۰۰) می گویند. این اصطلاح از این باور آمده است که از هر صَد عدد دانه انجیر خشک فقط یک عدد بصورت دهان باز و خندان حاصل می شود. البته خود انجیرپرک هم بعلت درشتی اندازه و بازتر بودن تمامی پرّه های آن برترین شکل از دسته انجیر صد یِک می باشد.

گفته می شود که در بهترین حالت ثمردهی یک باغ انجیر، فقط نزدیک به ۱۰ درصد از کل محصولات آن، به مدل با کیفیتی همچون پرک تبدیل می گردند.
این نایابی و لوکس بودن انجیر پرک باعث شده است که در بازارهای مختلف، این مدل از انجیر خشک، بالاترین قیمتها نسبت به تمامی مدل های دیگر انجیرهای خشک را داشته باشد.
بازار اصلی فروش این محصول، کشورهای عربی، هند، ویتنام، اندونزی، چین و کشورهای اروپای شمالی می باشند.

این مطلب رو هم از دست ندید »   انجیر و همه راز و رمزهای موجود در آن

خرید و فروش انجیر خشک یکدست و لوکس

اصولا انجیر پرک به هر سایزی ممکن است باشد، اما انواع متوسط تا درشت آن که از سایزهای معمول متوسط AA یا (۲A) و درشت AAA یا (۳A) می باشد، مورد نظر در معاملات تجاری آن است. البته همیشه مدل هایی از انجیر خشک مخلوط یا درهم نیز وجود دارد. در این مدل، انواع شکل و سایز انجیر خشک و همچنین انجیر پرک بصورت مخلوط در می آید تا خریدار انجیر خشک بتواند انواع کیفیت ها و سایزهای انجیر خشک را با هم یکجا داشته، انتخاب نموده و تجربه کند.

بسته بندی انجیر پرک استهبان

فروش تخصصی انجیر پرک خشک استهبان

مجموعه سبزدونه، آماده دریافت سفارشات عمده شما در جهت خرید انواع انجیر خشک و بخصوص انجیر پرک می باشد. در تلاشیم تا معاملات تجاری شما با این مجموعه شروع بهترین همکاری های مستمر در زمینه خرید و فروش انجیر خشک قرار گیرد.

برای خرید و فروش انجیر پرک با ما ارتباط برقرار کنید.

راههای ارتباط با ما:

فروش انجیر خشک در سایت جهانی علی بابا