انجیر زرد خشک بهترین نوع از انواع انجیر می باشد. و بیشترین حجم از کاشت درختان انجیر در دنیا و همچنین در ایران را به خود اختصاص داده است.
میوه تازه آن؛ شیرین، دارای طعمی خوشمزه و پوستی نازک و گوشته ای بسیار آبدار می باشد. انجیر زرد گزینه اصلی برای خشک کردن و استفاده تجاری و صادراتی از محصول انجیر خشک می باشد.

درخت

درخت این میوه دارای تاجی مدوّر بوده که رشد و باروری زیادی داشته و دارای برگهای متراکم و پنجه ای و زبر می باشد. معمولا شاخ و برگ های درخت انجیر زرد بصورت متراکم، با قد و قامت کوتاه و تا حدود ۳ الی ۴ متر می باشد.

درخت انجیر

موارد مصرف انجیر زرد

انجیر زرد تازه بعلت داشتن پوست نازک و گوشته آبدار، خوشمزه و شیرین، جزو بهترین میوه ها برای مصرف تازه خوری افراد می باشد.
انجیر زمانی که کاملا رسیده و آبدار شده باشد، بصورت طبیعی شکاف بر میدارد که این امر به نوبه خود نشان از کیفیت بالاتر و مغذی تر این نوع از انجیر می باشد، چرا که به اندازه کافی و وافر، مواد مغذی و آب لازم  در فرآیند رشد میوه به آن رسیده است.
برای مصرف انجیر زرد تازه، همانند مصرف دیگر میوه های تازه دیگر، بهتر است ابتدا آنرا بشویید و سپس مصرف نمایید.

انجیر زرد تازه

 

انجیر زرد برترین گزینه برای خشک کردن و استفاده از نوع انجیر خشک می باشد. این نوع از انجیر به علت رنگ زرد و شفافی که دارد و همچنین گوشته خوشمزه اش، بعنوان اولین گزینه برای خشک کردن در بین تمام انواع انجیرهای دنیاست. انجیرهای خشک هر چقدر که درشت تر بوده و یا اینکه بصورت طبیعی شکافته شده باشند در رده بهترین نوع از انجیرهای خشک قرار می گیرند.
از برترین انواع انجیر زرد خشک، می توان به انجیر غنچه، انجیر صد یک و انجیر پرک اشاره کرد.

خرید و فروش

در اوایل شروع موسم باردهی و برداشت میوه انجیر، که اواسط تابستان و مرداد ماه می باشد، میزان و مقدار بسیار زیادی از این نوع میوه از شهرستان هایی همچون استهبان، جهرم، کازرون و کرمانشاه به بازارهای داخلی روانه می شود. البته مقداری از این میوه به کشورهای همسایه عربی و دیگر کشورها صادر شده و در آنجا پس از فرآوری، ضد عفونی و بسته بندی شده و روانه فروشگاههای بزرگ مواد غذایی آن کشورها می گردد.

این مطلب رو هم از دست ندید »   خرید بهترین انواع انجیر خشک ایران

اما این را باید بدانیم که بخش اعظم و عمده معاملات انجیر زرد بر روی نوع خشک شده این میوه است. همانطور که در مقالات دیگر هم مفصل بیان نموده ایم، انجیرها را پس از رسیده شدن بر روی درخت، تا مدتی برداشت نمی کنند تا اینکه بوسیله آفتاب میزان زیادی از آب و رطوبت میوه ها از آن خارج شود و به اصطلاح نیمه خشک و نیمه چروک درآیند. پس از آن انجیرهای زرد نیمه خشک را از درخت بوسیله دست چیده و در یک مکان تمیز و صاف به مدت چند روز زیر نور مستقیم آفتاب قرار داده تا کاملا بصورت طبیعی خشک گردند. سپس آنرا جمع آوری نموده و روانه کارگاههای فرآوری و بسته بندی می نمایند.

خشکاندن انجیر باغ

معاملات خرید و فروش انجیر زرد خشک

دقیقا تجارت و معاملات انجیر خشک از زمان خشک شدن انجیر که حدود اواخر مرداد و اوایل شهریور است آغاز گشته و به اوج خود می رسد. با اتمام فرآیند خشک شدن انجیرها و شروع فرآوری، درجه بندی و بسته بندی انجیر زرد خشک، باعث افزایش رفت و آمد تجار و بازرگانان خشکبار به سمت کارگاهها و مراکز خرید انجیر خشک می گردد.

فعالیت مجموعه سبزدونه در معاملات انجیر خشک صادراتی

آماده ارائه انواع مرغوب و با کیفیت انجیر زرد خشک با مقادیر درخواستی و با کیفیت بسیار مناسب و درجه مرغوبیت بالا به مشتریان خود می باشیم.

برای خرید و فروش انواع انجیر خشک با ما ارتباط برقرار کنید.

راههای ارتباط با ما: